آموزشپیشنهاد سردبیرتحلیلرویدادها

نکاتی مهم که در خصوص تغییر طرح لباس کاروان المپیک ۲۰۱۶ ایران باید بدانیم

دنیای تبلیغات- حامد مشکینی- طراحی لباس های المپیک ایران، موضوعی که طی چند روز تیتر اول خبرها و پستهای ما ایرانی‌ ها در شبکه های اجتماعی شد. فارغ از بحث در مورد نوع مدیریت و نحوه‌‌‌‌‌‌‌‌ی طراحی و انتخاب طرح، به بررسی این موضوع از دو منظر متفاوت می پردازیم:

۱- نقش شبکه های اجتماعی و قدرت تاثیرگذاری مردم در شکل گیری شخصیت برند ایران:

هنوز در کانال تلگرام دنیای تبلیغات عضو نشده‌اید؟

این روزها مردم، به راحتی از هر حرفی و از هر حرکتی نمی‌گذرند، اگر حرفی به اشتباه زده شود، یا همراه با توهین باشد، در عرض چند ساعت با سیل پیام های دیگران مواجه می‌شود و از طرفی رسانه ها نیز همگام با مردم اقدام به انتشار آن می‌کنند و همچنین اگر حرکتی به اشتباه صورت پذیرد، در عرض چند ساعت تصویر آن تبدیل به پویش بزرگ در جهت تقبیح آن می‌شود و باز رسانه ها اعم از برخط، رادیو، تلویزیون و مکتوب در این مسیر واکنش نشان داده و سعی در اطلاع رسانی درست دارند.در این از نوع پویش های اجتماعی یکی از دو اتفاق ممکن زیر رخ می دهد:

  • ‌مردم، خود به هم تذکر داده و سعی در تغییر رفتار یکدیگر و حفظ و اشاعه‌ی انسانیت دارند.
  • ‌مردم مسئولان را هدف اقدامات مجازی خود کرده و سعی در تغییر رویکرد و تصمیم های آنان دارند.

در موضوع فوق عزم عمومی و همگام شدن رسانه ها و مردم خیلی زود با واکنش مثبت مسئولان مواجه و باعث عذرخواهی و تغییر طرح لباس ها از سوی کمیته ملی المپیک شد.این طرح ها به قدری بی هویت و نامناسب بودند که در همان ساعات اولیه از سوی رسانه‌ها مورد انتقاد قرار گرفت و سپس مردم نیز از طریق رسانه های اجتماعی وارد گود شدند و طرح را تغییر دادند.

 

hamrah aval

عضویت در سوپرگروه تبلیغاتی متخصصین فعال حوزه تبلیغات و بازاریابی

۲-فرصت‌بینی شخصی به نام کامران بختیاری:

پیشتر در همین سایت مطلبی تحت عنوان” فرصت بینی و پرسونال برند” از نگارنده منتشر (لینک) و در آن اشاره شده است که در دنیای کنونی ما، فرصت ها نقش بسزایی در شکل‌گیری پرسونال برند انسان ها دارند و این هوشمندی افراد است که چگونگی بهره‌مندی‌شان از فرصت‌ها آن‌ها را تبدیل به پرسونال برند واقعی می‌کند.

تا همین چند روز پیش کامران بختیاری را فقط دوست‌داران فشن شو و مد و لباس و البته برخی بازیگران می شناختند. فردی با برند کامرون زیگزال که در اینستاگرام نیز فعال بود و با انتشار طرح هایش، مخاطبان زیادی را از آن خود کرده‌بود. اما به یکباره و با انتشار طرح نامناسب لباس کاروان المپیک ایران در رسانه های اجتماعی نام و طرح او بر سر زبان ها افتاد.

در حالی که خیلی از مردم و حتی طراحان لباس به این موضوع به چشم یک جک و یا اعتراض نگاه کرده و آن را در صفحات همدیگر به اشتراک می گذاشتند، اما کامران بختیاری آن را به چشم فرصت دید و اقدام به طراحی لباس های کاروان المپیک کرد (طرحی که قبلادر بین طرح های ایشان مشاهده شده بود)و از سویی از ابزاری به نام شبکه های اجتماعی جهت رسیدن به هدف خود بهره جست که قبلا زیرساخت آن را با جذب مخاطبان زیاد در اینستاگرام فراهم آورده بود.

در طی ساعاتی، چند ست لباس طراحی شده و به نمایش در آمد و مردم هم با توجه به افتضاح بودن طرح لباس قبلی، پویش #انتخاب_من را راه انداختند و از کمیته ی ملی المپیک خواستند تا طرح پیشنهادی کامران بختیاری را جایگزین طرح مهناز آرمین کند. بدین ترتیب خواست مردم مورد قبول قرار می‌گیرد و طی جلسه‌ای با حضور کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک، طراح ۳۰ ساله ی تهرانی با اعمال تغییراتی در طرح خود اقدام به طراحی و دوخت لباس کاروان المپیک ۲۰۱۶ ایران کرد.

باری، کامران بختیاری از این فرصت به بهترین نحو استفاده کرده و جایگاهی به عنوان یک طراح لباس در ذهن مخاطبان گسترده‌ی خود به دست آورد، فرصتی که از چشم خیلی از طراحان دور ماند، اما وی به خوبی و با تیزبینی آن را دریافت و ره چند ساله را چند ساعته پیمود.

پی‌نوشت:

۱-طرح قبلی،بدون در نظر گرفتن هویت ایرانی‌-اسلامی و حتی نام کاروان (امام رضا(ع)) طراحی شده بود و حتی این شائبه را در ذهن مردم و رسانه ها ایجاد کرد که ترکیب رنگ های آن از لوگوی اسپانسر کمیته‌ ملی المپیک(اپراتور همراه اول) الهام گرفته شده است، که اگر این مورد صحیح باشد، واقعا باید به حال چنین تصمیمی تأسف خورد که برند ایران با تمام شکوه و عظمتش به بهای اندکی فروخته می‌شود.

۲-طرح کامران بختیاری نیز به گفته‌ی برخی کارشناسان طرح چندان مناسبی نیست اما به جهت طرح فاجعه‌ی پیشین و مدت کم تا آغاز المپیک باید از آن استقبال نمود.

 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

حامد مشکینی

سردبیر و مجری رادیو جوان و عضو هیات تحریریه دنیای تبلیغات

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن