آموزشپیشنهاد سردبیرعمومی

یازده گام ساده برای ساختن یک برند موفق / قسمت دوم

دنیای تبلیغات- آنا جلوه- در مطلب قبل ۵ گام اول را بررسی کردیم. (برای خواندن آن مطلب اینجا را کلیک کنید) در این مطلب بخش دوم و پایانی را مطالعه بفرمایید:

گام پنجم : طراحی لوگو و شعار

اساسی ترین و شاید یکی از مهم ترین بخشهای برندینگ، طراحی لوگو و شعار است. این بخش گرافیکی از هویت بصری برند شما همه چیز را در مورد کسب و کار شما را نمایش میدهد. لوگو شما نه تنها روی کارت ویزیت شما میروند جایی که ممکن است قبل از تصویر خود شما دیده شود، بلکه در مورد وعده های برند شما هم در ذهن مخاطبتان تصویرسازی میکند.

بنابراین برای این بخش از برندتان زمان و پول کافی سرمایه گذاری کنید. شما قرار است این تصویر کوچک را در تمام نقاط تماس تان با مخاطب استفاده کنید پس بهترین طراح یا آژانس تبلیغاتی که میشناسید را برای این بخش در اختیار بگیرید!

تخصص آنها به شما کمک میکنید که علامتی منحصر به فرد، متمایز کننده، مرتبط با ذات برندتان داشته باشید. البته این طراحان میتوانند کتابچه ی راهنمای برند شما را هم طراحی کنند که شما به وسیله آن مطمئن خواهید بود که برندتان در تمامی نقاط تماس با مخاطب از یکپارچگی بصری بهره مند خواهد بود.

این کتابچه شامل قسمتهای مختلفی همچون تعریف لوگو و اندازه های استاندارد آن، پالت رنگ سازمانی، فونت سازمانی، فرمت سربرگ و اوراق اداری و … می باشد که استاندارهایی را برای استفاده صحیح و باید ها و نباید های مرتبط با این بخشها تعیین میکند.

 

 1. گام ششم : تعیین لحن و ادبیات برند

لحن برند شما بایستی منطبق بر ماموریت، گروه مخاطب و صنعتی باشد که در آن فعالیت میکنید. شما بر اساس این لحن با مخاطبتان ارتباط برقرار میکنید و او به شما پاسخ میدهد.

دسته بندی هایی برای انتخاب لحن وجود دارد مثل:

 • حرفه ای

 • دوستانه

 • خدمات گرا

 • تبلیغاتی

 • مکالمه ای

 • آموزشی

بیش از موارد فوق، تعداد بیشماری صفت و امکان برای انتخاب لحن برند شما وجود دارد. لحنی منطقی را انتخاب کنید که مطابق با ویژگی های کسب و کار شما باشد و مخاطب شما بتواند با آن ارتباط  برقرار کند و نسبت به لحن شما واکنش صحیح نشان دهد.

ویرجین Virgin به لحن دوستانه و قابل اعتماد بخش ارتباط با مشتریانش شهرت دارند. این لحن توانسته است برای برند آنها محبوبیتی قابل اتکا ایجاد کند.

 

گام هفتم: طراحی پیام برند

در مسیربرندسازی بایستی مستقیم، روشن و شفاف به مخاطبتان اعلام کنید که شما چه کسی هستید و چگونه فکر میکنید.

از همان لحنی که انتخاب کردید استفاده کنید و پیامی را طراحی کنید که در یک یا دو جمله شما را تعریف کند.

این پیامی جدا از لوگو و شعار سازمانیتان شفاف، صادقانه و روشن به مخاطب شما میگوید که شما چگونه فکر یا رفتار میکنید. این پیام برای شما فرصتی ایجاد میکند تا مکالمه ای با مخاطبتان برقرار کنید که بصورت مستقیم احساسات او را تحت تاثیر قرار میدهد.

شما در نوشتن این متن باید دقت کنید که مستقیم و با بیانی که به سادگی و سرعت پیام شما را منتقل کند بخش احساسی تصمیم گیری مخاطب را درگیر کنید.

مهم ترین نکته این است شما در مورد ویژگی های خدمات، محصول یا برندتان در این پیام صحبتی نمیکنید، بلکه شفاف و روشن اعلام میکنید چرا بایستی به شما اهمیت بدهد و برای شما ارزش قایل باشد.

کفش تامز با طراحی پیامی ارزشمند اثر فوق العاده روی جامعه و درک مخاطب از برندش گذاشت. آنها خیلی روشن و واضح در وب سایت و بسیاری از نقاط تماسشان پیام ” بهبود زندگی. با هر خریدی که شما انجام میدهید، تامز به یک نیازمند کمک میکند. یکی برای یکی ” را گفتگو میکند.

 

 گام هشتم: بگذارید شخصیت برندتان خودش را نشان بدهد!

مشتریان به دنبال یک تولید کننده یا ارائه ی دهنده دیگر خدمات نیستد، آنها در جستجوی تجربه های تازه هستند که مطابق بر نیازهای آنها باشد و خودشان را در خلق و ایجاد این تجربه فعال فرض کنند.

مخاطب امروز منفعل بودن را دوست ندارد و میخواهد نیازهایش دیده شود و برای خواسته هایش احترام قایل شوند.

بگذارید وجوه شخصیتی برند شما در تمامی زوایای ارتباطیتان با مخاطب دیده شود.

شما باید شخصیتی برای برندتان خلق کنید که مورد علاقه ی مخاطبتان باشد ضمن اینکه او باور کند برند شما همینقدر پویا و زنده است.

به سادگی در گام های اولیه میتوانید از تکنیک های زیر استفاده کنید :

 • در محتواهایی که تولید میکنید از ضمایر انسانی “ما” و “شما” استفاده کنید

 • از پشت صحنه های تولید محصول، خدمات و یا عکسهایی از جلسات تان منتشر کنید.

 • داستان های واقعی از سازمان، همکاران و تجربیاتتان تعریف کنید

 • صرفا روی ویژگی های منطقی محصول یا خدماتتان تمرکز نکنید، بلکه به شیوه ای خلاقانه آنها را توصیف کنید

 گام نهم : انسجام تمامی زوایای کسب و کار را با اهداف برند

برندسازی هرگز متوقف نمیشود. برند شما باید در تمامی آنچه مشتری از شما میبینید ( یا نمیبیند) نمود پیدا کند. اگر مخاطب شما وارد دفتر کار شما میشود، علاوه بر فضای دفتر،  میز پذیرش، دیوارها و تابلوها بایستی برند شما در برخورد و رفتار کارمندان شما قابل دیدن و حس کردن باشد.

هر چیز محسوسی مثل کارت ویزیت، تبلیغات، بسته بندی بایستی مطابق با طرح لوگو، رنگ سازمانی و استاندارهای بصری تعیین شده در کتابچه برندتان باشد. همین اصول طراحی بایستی در طراحی وب سایت، پروفایل لینکداین و یا تمامی صفحات اجتماعی که برای ارتباط برندتان با مخاطب انتخاب میکنید، رعایت شود و البته تولید تمامی محتواهای آنلاین و آفلاین بایستی منطبق بر لحن انتخابی برند باشد.

گام دهم : به برندتان پایبند باشید!

مگر اینکه در مسیر برندسازی بر اساس بازخوردهایی که از واکنش مخاطبین نسبت به فعالیت های برندتان دریافت میکنید، به این نتیجه برسید که بایستی برندتان را به چیزی جذاب تر و اثر گذار تر تبدیل کنید، در غیر اینصورت ثبات رویه در برندسازی کلید اصلی است!

اگر لحنی را برای برندتان انتخاب کردید، بایستی هر آنچه که هر جایی تولید میکنید مطابق بر اصول آن لحن باشد.

المانها، لوگو، پیام و رنگ سازمانیتان را تغییر ندهید این تغییرات مخاطبتان را دچار سردرگمی میکند و مسیر برندسازی را برای شما سخت و طولانی تر میکند.

استارباکس یکی از بزرگترین فروشگاههای فروش قهوه در جهان است، برند استارباکس همیشه ادعا کرده است که مردم را در کنار هم قرار میدهد.

ماموریتی که استار باکس برای خودش تعریف کرده است

 “To inspire and nurture the human spirit – one person, one cup and one neighborhood at a time.

و به همین دلیل است که اینترنت رایگان، میزهای بزرگ و موزیکی ملایم بدون مزاحمت برای مکالمه از ویژگی های تمامی فروشگاه های استارباکس است. آنها همیشه نام شما را روی لیوانتان مینویسند تا شما را بیشتر و موثر تر تحت تاثیر قرار دهند.

 

 گام یازدهم : بزرگترین طرفدار برندتان باشید!

اولین مخاطبین برند شما، شما به عنوان صاحب برند و کارمندان شما هستند، حتی اگر شما کسب و کار بسیار کوچکی را اداره میکنید، با پیمودن همین یازده گام میتوانید در مسیر برندسازی قرار بگیرید.

شما میتوانید مدافعان وفادار برندتان باشید و چون هیچ کس بهتر از شما برندتان را نمیشناسد میتوانید آن را به خوبی و درستی معرفی کنید و گسترش دهید.

وقتی دارید نفرات جدیدی را استخدام میکنید، رویه ای را اتخاذ کنید تا مطمئن شوید افراد تازه وارد سازمان به خوبی، چشم انداز، ماموریت، ارزشها و لحن سازمان شما را درک کرده و با آن آشنا هستند.

کارمندتان را تشویق کنید که هر کدام برند شخصی خودشان را داشته باشند که با ارزشهای پیشنهادی برند سازمانی تان منطبق است. این باعث قوی تر شدن برند شما میشود. مشتریان وفادارتان را شناسایی کنید و فضایی را ایجاد کنید که آنها بتوانند نظرشان و تجربه شان از شما را با سایر مخاطبین شما به اشتراک بگذراند.

یک برنامه ی برندسازی مستحکم و با ثبات میتواند شما را از یک کسب و کار نوپا و کوچک به یک حریف موفق و جدی در بازار تبدیل کند. شما به مرور در میابید مشتریان شما به شما اعتماد بیشتری میکنند و علاقمند میشوند آنچه شما تولید یا ارائه میکنید را خریداری نمایند.

Source : Sonia Gregory

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آنا جلوه

عضو هیئت تحریریه دنیای تبلیغات

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا